www.sinel.dp.gov.ua
ГОЛОВНА СТОРІНКА МАПА САЙТУ ДОПОМОГА Четверг, 28 березня 2024 року
Що нового на сайті ?

Архів публікацій
Cинельніківський район >> Новини
Що являє собою договір довічного утримання ( догляду).
Версія для друку Написати листа
До Синельниківського бюро правової допомоги звертаються часто люди похилого віку за юридичною консультацією щодо укладання договору довічного утримання. У даній статті розглянемо, що являє собою договір довічного утримання.

Згідно ст. 744 Цивільного кодексу України, за договором довічного утримання (догляду) одна сторона (відчужувач) передає другій стороні (набувачеві) у власність житловий будинок, квартиру або їх частину, інше нерухоме майно або рухоме майно, яке має значну цінність, взамін чого набувач зобов'язується забезпечувати відчужувача утриманням та (або) доглядом довічно

Договір довічного утримання (догляду) укладається у письмовій формі та підлягає нотаріальному посвідченню. (ст. 745 ЦК України). Недотримання вказаної вимоги відносно форми укладеного договору тягне за собою насідки у вигляді недійсності угоди про довічне утримання (ст. 215 ЦК України).

Сторонами в договорі довічного утримання є відчужувач та набувач.

Набувачем у договорі довічного утримання ( догляду ) може бути тільки повнолітня дієздатна особа, яка в змозі надати належне матеріальне забезпечення.

Після підписання договору будинок чи квартира залишається у повному розпорядженні (відчужувача) — як і до укладання договору людина продовжує жити у своїй квартирі (будинку), може запрошувати до себе друзів і родичів, може здавати цю нерухомість в оренду. Після кладання договору довічного утримання відчужувач залишається як і раніше зареєстрованим у своєму будинку (квартирі), і ніхто, і ні за яких обставин не може виписати його.

При укладанні договору довічного утримання потрібно чітко визначити всі види матеріального забезпечення, їх обсяг, способи надання та форми. Для уникнення у подальшому непорозумінь між сторонами .

Відповідно до норм чинного законодавства, набувач зобов’язаний у разі смерті відчужувача поховати його, навіть якщо це не було зазначено у договорі довічного утримання.

Безумовною підставою для припинення договору довічного утримання є настання смерті відчужувача , а також оголошення померлим. У такій ситуації договір вважається виконаним.

Смерть набувача не являється підставою для припинення договору довічного утримання. У цьому випадку права і обов’язки набувача за договором переходять до його спадкоємців, також до спадкоємців переходить і право власності на майно, передане набувачеві відчужувачем.

Якщо у набувача відсутні спадкоємці або вони відмовились від прийняття спадщини, майно за договором довічного утримання повертається відчужувачеві, який знову набуває на нього право власності. Зі смертю набувача за відсутності спадкоємців або у разі їх відмови прийняти спадщину договір довічного утримання припиняється. Безпосереднім юридичним фактом припинення договору у такому випадку буде відмова спадкоємців набувача прийняти спадщину або закінчення терміну для прийняття спадщини.

Щодо розірвання договору довічного утримання (догляду) згідно ст.. 755 Ц.К. України передбачено, що договір довічного утримання (догляду) може бути розірваний за рішенням суду у двох випадках:

а) на вимогу відчужувача або третьої особи, на користь якої він був укладений, у разі невиконання або неналежного виконання набувачем своїх обов'язків, незалежно від його вини;

б) на вимогу набувача.

Обов’язковою умовою договору довічного утримання є догляд. Найчастіше особи похилого віку, що уклали договір довічного утримання, скаржаться на відсутність догляду, передбаченого укладеним договором, або несвоєчасність і неповноту надання утримання. У таких випадках до суду подається цивільний позов про розірвання договору на вимогу відчужувача або третьої особи на підставі ст. 755-756 ЦК України.

При виникненні правових проблем звертайтесь за юридичною консультацією до Синельниківського бюро правової допомоги за адресою: м. Синельникове, вул. Богми, 4-а. Контактні телефони: 4-14-35, 095 502 83 30, e-mail: synelnikivske@legalaid.dp.ua.

Головний спеціаліст
Синельниківського бюро правової допомоги
Ніна Кулініч
Версія для друку Написати листа

Про цей сайт | Запитання | Адміністратор